Blog Truszkowscy strategicznie

opublikowano: 2016-01-20

Ewa Truszkowska

Jak zwiększyć sprzedaż sklepu – trzy poziomy wtajemniczenia

Wystarczy zadbać o kilka istotnych elementów, które sprawią, że klient dobrze poczuje się w Twoim sklepie i wróci do niego. Co możesz jednak zrobić poza Twoją placówką, by zachęcić klienta do przyjścia i zwiększenia w ten sposób sprzedaży? Okazuje się, że czasem wystarczą proste, ale jednocześnie skuteczne działania.

Pierwszy poziom wtajemniczenia - dobór towarów

Pierwszy poziom wtajemniczenia to nic innego jak po prostu właściwy dobór oferty sklepu. Równie ważne jest odpowiednie zatowarowanie, bo klient nie kupi produktu, którego nie ma na półce.

Drugi poziom wtajemniczenia - przyjazna przestrzeń handlowa

Drugim poziomem wtajemniczenia jest poprawa visual merchandisingu. Pod tym pojęciem kryją się wszelkiego rodzaju zabiegi, dzięki którym klient dobrze się czuje podczas zakupów i więcej kupuje. Mogą to być np. dobry układ i projekt sklepu, jego aranżacja, właściwa ekspozycja towarów, segregacja produktów pod kątem grupy docelowej (trzeba np. pamiętać, że mężczyźni kupują inaczej niż kobiety), oznaczenia i nawigacja w sklepie czy oświetlenie. Wszystko to wpływa na lepszy shopping experience, czyli doświadczenia, odczucia i wrażenia klienta podczas zakupów. W tym może się mieścić także miła obsługa oraz kawa i aktualna prasa, które proponujemy mężowi czekającemu na żonę robiącą u nas zakupy.

Trzeci poziom wtajemniczenia - wyjście do klienta

Trzeci poziom wtajemniczenia to wychodzenie poza placówkę sklepu. Przyznajemy szczerze, że w Polsce możemy podać raczej przykłady, jak się takich działań nie powinno prowadzić (piszemy o tym w poście ,,Przeszkadzanie to nie marketing”), jednak nowa Autostrada Wolności skraca dystans do naszych zachodnich sąsiadów, od których możemy czerpać inspiracje.

Nie ma chyba do tego lepszego miejsca niż Berlin i słynna ulica z luksusowymi butikami ‒ Kurfürstendamm Strasse, potocznie zwana Ku’damm. Uwagę osoby, która jest tam po raz pierwszy, przykuwają sklepy luksusowych marek z charakterystycznymi, bardzo wysokimi witrynami mieszczącymi się w starych kamienicach.

Jak zwiększa sprzedaż sklepu firma Rosethal

Warto zauważyć, jak wiele butików zapraszało klientów w sposób nienachalny. Przykładem mogą być dywany rozwinięte bezpośrednio na chodniku, prowadzące wprost do drzwi sklepu. Nie zawsze był to czerwony dywan – już sama nieoczekiwana zmiana struktury podłoża oraz jego koloru sprzyjały temu, by przechodzień zwolnił i zerknął na wystawę butiku, którą w innym wypadku mógłby przegapić. Poza tym dywan wraz z otwartymi drzwiami stanowią jasny komunikat: ,,Jesteś u nas mile widzianym gościem”.

Również inne branże stosują kreatywne, raczej niespotykane w Polsce, rozwiązania. Na przykład na elewacji sklepu z ekologicznymi kosmetykami umieszczone zostały aplikatory z kremami do rąk. To rozwiązanie przyciąga i intryguje. W przypadku kosmetyków, zwłaszcza nieznanej wcześniej marki, testowanie to bardzo istotny element. Trudniej jest zachęcić kogoś, by najpierw wszedł do nieznanego sklepu i dopiero potem wypróbował kosmetyk.

Tymczasem wystawienie aplikatorów na zewnątrz intryguje i zachęca do niezobowiązującego wypróbowania. To niecodzienne doświadczenie na pewno sprawi, że marka zostanie zapamiętana i klient z dużym prawdopodobieństwem do niej powróci.

Jak zwiększyć sprzedaż sklepu - Aesop

Jak zwiększyć sprzedaż sklepu - Aesop

Jak zwiększyć sprzedaż sklepu - AesopA jaką strategię Ty prowadzisz w swoim sklepie? Na którym poziomie wtajemniczenia jesteś? Jeśli na drugim, to gratulujemy ‒ jesteś już w elicie i teraz przyszedł czas na to, byś pomyślał o wejściu na trzeci poziom i wyszedł ze swoją ofertą poza sklep. Jeśli jesteś dopiero na pierwszym poziomie, to masz sporo do nadrobienia, by jak najlepiej wykorzystać swój potencjał. Jest jeszcze wiele rzeczy, które możesz zrobić, by poprawić sprzedaż. Nie czekaj i zacznij od dziś!

Potrzebujesz strategii biznesowej, marketingowej lub doradztwa? Zapoznaj się z naszą usługą Doradztwo i strategie marketingowe

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, daj znać o nim swoim znajomym. Wystarczy, że klikniesz jeden z przycisków:

Facebook

E-mail

Nasze porady biznesowe w Twojej skrzynce. Co tydzień.

dr Jacek Truszkowski

Ekspert w dziedzinie rynków finansowych, marketingu cyfrowego i strategii – doktor nauk ekonomicznych; wieloletni wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Bankowej; ukończył studium podyplomowe dotyczące rynków finansowych na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych; autor kilkunastu publikacji, w tym podręczników dla studentów oraz opracowań wydanych przez Narodowy Bank Polski; pracował dla firm notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych; przygotował kilkadziesiąt strategii oraz kilkaset analiz ekonomicznych przedsiębiorstw; od połowy lat 90. zajmuje się programowaniem, stworzył kilkadziesiąt serwisów internetowych; współtworzył pierwsze polskie start-upy;

Ewa Truszkowska

Strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem zdobytym w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych – pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce, m.in. dla Kompanii Piwowarskiej; ukończyła certyfikowane studium podyplomowe z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; członek American Marketing Association; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; przygotowała kilkadziesiąt strategii biznesowych i marketingowych; założycielka agencji marketingu cyfrowego specjalizującej się w prowadzeniu kampanii Google Ads – Adpresso; autorka kursu z prowadzenia kampanii Google Ads w sieci wyszukiwania;

Następny artykuł

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

przeczytaj artykuł

Poprzedni artykuł

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

przeczytaj artykuł