szybki kontakt: +48 61 67-00-393 | zapytaj@truszkowski.pl | G+

zadzwoń
61 67-00-393

napisz
zapytaj@truszkowski.pl

odwiedź nas
ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Blog TRUSZKOWSCY O BIZNESIE

Chcesz odnieść sukces? Musisz mieć przewagę!

Opublikowano 2013-04-25

W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces nie dość, że trzeba mieć przewagę konkurencyjną to jeszcze należy umieć ją skutecznie zakomunikować naszym klientom. Bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy wszystko sprzedawało się na przysłowiowym pniu. Niestety nie wszyscy to rozumieją…

Do takich wniosków można dojść po lekturze oferty, którą otrzymał jeden z naszych klientów od firmy zajmującej się pozycjonowaniem. Naszą uwagę szczególnie zwrócił fragment barwnie wyjaśniający, jakie korzyści niesie pozycjonowanie strony:

„Klienci często pytają nas co daje skuteczne pozycjonowanie. My tłumaczymy to w taki sposób: Proszę sobie wyobrazić wąską jednokierunkową ulicę . Po obu jej stronach znajdują się sklepiki oferujące tą samą usługę . Na początku tej ulicy stoi klient, który próbuje zaoszczędzić czas i znaleźć ten najbardziej odpowiedni sklep. Który z nich wybierze skoro wszystkie są pozornie takie same? Odpowiedź jest prosta. Wejdzie do tego, który jest najbliżej. Bo komu chciałoby się przechodzić na drugi koniec ulicy skoro pod nosem jest to najlepsze rozwiązanie? Komu chciałoby się zaglądać na kolejne strony wyszukiwarki jeśli ta pierwsza wystarczy?”.

Może pojawić się pytanie, dlaczego zwróciliśmy uwagę na ten (pozornie) dość logicznie zbudowany wywód. Powód jest stosunkowo prosty. Cała jego logika bazuje na błędnym założeniu, że klienci bezmyślnie wchodzą na pierwszą stronę na liście wyników wyszukiwania i od razu dokonują zakupu. Nie zwracają przy tym uwagi ani na przekaz reklamowy ani na szczegóły oferty – cenę, jakość itp. Nie trzeba być ekspertem od marketingu żeby wiedzieć, że takie założenie w dzisiejszych czasach jest nie do przyjęcia. Niestety przytoczona historia ilustruje myślenie wielu firm informatycznych oraz agencji interaktywnych na temat prowadzenia biznesu – „wszyscy oferują to samo, więc bądź pierwszy na liście, bo nikt dalej nie będzie szukał”.

Takie podejście mogło się sprawdzić w latach 90-tych, kiedy półki dopiero zapełniały się różnymi dobrami. Te czasy dawno odeszły, a dzisiaj rynek jest silnie konkurencyjny, ponieważ podaż znacznie przekracza popyt, a do tego klienci są dużo bardziej świadomi swoich potrzeb. Dlatego w dzisiejszych czasach chcąc odnieść sukces, najpierw trzeba przemyśleć i stworzyć swój model biznesowy. Należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania: co wyjątkowego mam do zaoferowania swoim klientom, do kogo kieruję swoją ofertę i jaka jest moja przewaga? Dopiero znając na nie odpowiedzi, możemy zbudować skuteczną strategię obecności w Internecie. Jednak należy pamiętać, że pozycjonowanie strony (oczywiście tylko legalnymi sposobami) jest ostatnim, a nie pierwszym elementem naszej strategii marketingowej w Internecie. Jeszcze gorzej jeśli jest ono jedynym działaniem marketingowym.

Na koniec przypomnijmy, co składa się na skuteczne działania marketingowe w Internecie. Są to trzy elementy, które są ze sobą ściśle powiązane:

1. dobry model biznesowy,

2. dobrze zrobiona strona przedstawiająca ofertę,

3. przyciągnięcie potencjalnych klientów na stronę.

Dlatego przytoczony na początku artykułu przykład należałoby dostosować do dzisiejszych czasów. Na długiej ulicy (faktycznie) znajduje się sklep przy sklepie. Jednak nie każdy ma dokładnie taki sam asortyment. Z tego powodu chętnie przespacerujemy się tą ulicą handlową w poszukiwaniu oferty, która najlepiej odpowiada na nasze potrzeby. Jeśli nie znajdziemy poszukiwanego towaru na naszej ulicy wsiądziemy do samochodu i pojedziemy dalej. A jeśli nie będzie tego czego szukamy w całym mieście, to kupimy to w kraju lub zagranicą przez Internet. Nie wspominając, że jeśli obok małego sklepiku, który od 10 lat się nie zmienił i ma wąski asortyment, 100 metrów dalej stoi nowszy sklep z szerszą ofertą, milszą obsługą i dłuższymi godzinami otwarcia, którego szyld jest widoczny z odległości 100 metrów, nie zawahamy się skierować swoich kroków właśnie tam. Bo to nie odległość decyduje w dzisiejszych czasach o wyborze, a oferta odpowiadająca naszym potrzebom i jej odpowiednia prezentacja (marketing).

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, daj znać o nim swoim znajomym. Wystarczy, że klikniesz jeden z poniższych przycisków.

Nasze porady biznesowe
w Twojej skrzynce. Co tydzień.

Nasze porady biznesowe w Twojej skrzynce. Co dwa tygodnie.

Nie pozwól żeby Twoja konkurencja była mądrzejsza od Ciebie.

Żadnych ofert handlowych. Rezygnacja jednym kliknięciem!

Ewa Truszkowska

Ekspert w dziedzienie marketingu. Członek American Marketing Association. Autorka artykułów i opracowań naukowych na temat marketingu. Ma bogate doświadczenie w zakresie strategii marketingowych, które zdobyła w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Pracowała dla największych marek na polskim rynku. Była jedną z pierwszych osób zajmujących się marketingiem centrów handlowych w Polsce.

dr Jacek Truszkowski

Doktor nauk ekonomicznych. Wykładowca akademicki. Autor artykuł naukowych, książek i podręczników dla studentów. Od lat 90. zajmuje się tematyką marketingu cyfrowego. Tworzył pierwsze start-upy w Polsce.

Prowadzenie kampanii reklamowych w internecie Google Adwords - Adpresso - Poznań